Srbija peti put među rukometnom elitom, Danska u pohodu na treću svetsku titulu

Svetsko rukometno prvenstvo ove godine održava se u gradovima Poljske i Švedske i trajaće od 11. do 29. januara.

Svetska rukometna prvenstva za muškarce povremeno su se održavala od 1938. godine, a stalno od 1954. Prvo je turnir organizovan svake četvrte, a od 1993. svake druge godine.

Gradovi domaćini 28. izdanja Svetskog prvenstva u Poljskoj biće Gdanjsk, Krakov, Plock i Katovice, dok će Malme, Jenćeping, Kristijanstad, Stokholm, i Geteborg biti gradovi domaćini u Švedskoj.

Turnir je organizovan u tri faze – preliminarne, grupne i eliminacione.

Na Svetskom prvenstvu učestvuju 32 reprezentacije, raspoređene u osam grupa, od kojih je 12 selekcija iz Evrope, među kojima je i Srbija.

Poslednjeplasirane reprezetacije u grupama igraće Predsednički kup gde će se formirati nove dve grupe, prva i druga, a selekcije će se takmičiti za plasman od 25. do 32. mesta na turniru.

Dvostruki branilac svetskog trona je selekcija Danske, koja je turnir osvajala 2021. u Egiptu i 2019. godine kada je bila sudomaćin sa Nemačkom.

Mikel Hansen u dresu Danske

Mikel Hansen u dresu Danske

Nijedan tim u istoriji nije osvojio Svetsko prvenstvo tri puta uzastopno, a najbliže su bile Švedska, Rumunija, Francuska i Danska, svaka od pomenutih selekcija trijumfovala je dva puta zaredom.

Aktuelni šampioni nisu izgubili meč na Svetskom prvenstvu još od osmine finala 2017. godine kada su poraženi od Mađarske. Od tada do danas pobedili su u 18 utakmica i remizirali jednom – u četvrtfinalu protiv Egipta pre dve godine.

Selekcija Švedske je do sada 25 puta bila na smotri najboljih rukometnih reprezentacija sveta što predstavlja najveći broj učešća jedne zemlje na pomenutom turniru.

Francuska je najtrofejnija selekcija sa šest zlatnih, četiri bronzane i jednom srebrnom medaljom.

Reprezentativac Francuske i jedan od najboljih igrača sveta, Nikola Karabatić deveti put će zaigrati na Svetskom prvenstvu u dresu „trikolora“ i biće jedini igrač na turniru koji je ranije učestvovao na osam šampionata.

Tridesetdevetogodišnji Nišlija do sada je u dresu nacionalnog tima je osvojio šest medalja – četiri zlatne i dve bronzane.

Srbija peti put među najboljim selekcijama sveta

Reprezentacija Srbije u rukometu peti put učestvuje na smotri najboljih selekcija sveta od samostalnosti 2006. godine. Najbolji rezultat ostvaren je 2009. godine kada su „orlovi“ zauzeli osmo mesto.

Na ovogodišnjem šampionatu sveta Srbija se nalazi u Grupi E, a protivnici će joj biti Alžir, Nemačka i Katar, mečevi se igraju u Poljskoj u Katovicama.

Prvi duel „orlovi“ će odigrati 13. januara protiv Alžira, a dva dana kasnije očekuje ih meč protiv Nemačke i na kraju prve faze turnira sastaju se sa Katarom, 17. januara.

Detalj sa meča Srbija - Švedska

Detalj sa meča Srbija – Švedska

Selektor Srbije, Đirona nekoliko puta je naglasio da je glavni cilj rukometne selekcije na Svetskom prvenstvu plasman u četvrtfinale.

„Naš glavni cilj je da dođemo do četvrtfinala! S obzirom na to bismo tako obezbedili i mesto na Olimpijskim igrama, to smo postavili kao cilj još pre dve godine i to je san svih nas koji smo ovde. Svakako, najpre želimo da prođemo grupu, ali i da osvojimo što više bodova kako bismo sebi olakšali put ka četvrtini finala. Ne obećavamo ništa, ali ukoliko svi budu bili zdravi i ako budemo igrali onako kako znamo da možemo, ne plašimo se nikoga i sve je moguće“, poručio je selektor Đirona.

Nakon preliminarne faze, ukoliko se Srbija bude plasirala, u grupnoj fazi turnira protivnici će joj biti tri od četiri selekcije iz Grupe F – Norveška, Argentina, Severna Makedonija, Holandija.

Poslednjih godina na svetskim prvenstvima, ali i velikim turnirima uopšte, nema jednog favorita kao što su do skora bili Francuska ili Danska.

Na predstojećem turniru sveta pored Danske i Francuske, konkuretni za najsjajnije odličje biće aktuelni prvak Evrope, Švedska, ali i neugodni Island, Španija, Portugalija, Tunis i Egipat, kao i Argentina.

Grupa A:

Španija
Crna Gora
Čile
Iran

Grupa B:

Francuska
Poljska
Slovenija
Saudijska Arabija

Grupa C:

Švedska
Brazil
Urugvaj
Zelenortska ostrva

Grupa D:

Mađarska
Island
Portugalija
Južna Koreja

Grupa E:

Nemačka
Alžir
Srbija
Katar

Grupa F:

Severna Makedonija
Norveška
Holandija
Argentina

Grupa G:

Hrvatska
Egipat
Maroko
SAD

Grupa H:

Belgija
Danska
Tunis
Bahrein

Ostavite komentar