EVROLIGA: Valensija opet nadigrala Partizan!

Košarkaši Partizana izgubili su od Valensije 89:81 u „La Fonteti“, u meču 20. kola Evrolige.

Domaćini potvrdili „brejk“ iz Beograda

Partizan nije iskoristio priliku da Valensiji koja ima problema sa povređenim igračima pokaže da je bolji tim i da je španski tim bio srećne ruke u Beogradu, gde je trijumfovao posle produžetka. Bilo je obrnuto.

U sudaru dva tima koji su bili izjednačeni sa skorom 9-10 na tabeli, gosti su dobro krenuli. Panter je pogodio dve trojke, Lesor je zakucavao, činilo se da sve ide u dobrom smeru po ekipu Željka Obradovića. Valensija kreće u seriju 13:3 i diže se na pristorjnu prednost 27:13 na kraju prve deonice.

Valensijini napadi delovali su tečno, igrači su pogađali otvorene šuteve, a Bojan Dubljević je bio dvocifren već na poluvremenu.

Kod Partizana sve suprotno. Loša rešenja u napadu, Panter stao sa šutem i poenima, Lesor zbog problema sa faulovima nije imao toliki uticaj na skok i odbranu, Ledej se nije snašao sa udvajanjima. Naneli i Papapetru pogode trojku, pa promaše nekoliko narednih. Jedino je Uroš Trifunović u poslednjim minutima prvog poluvremena zablistao sa dve vezane trojke koje su smanjile zaostatak sa 16 na 10 razlike.

Na startu drugog poluvremena igra se ubrzala, što je godilo Partizanu. Vratili su se crno-beli do minus šest, ali Valensija nije potonula, nego se vratila na površinu sa glavom iznad vode. Uporni i sigurni Egzum pokušavao je upornim prodorima da održi rezultatski priključak i pravi pritisak na odbranu domaćina. Uspevalo mu je, ali nije bilo drugih raspoloženih saigrača.

Partizan je na tri minuta do kraja trojkom Pantera došao do minus tri i činilo se da će moći da u finišu gosti prelome u svoju korist i dođu do velikog preokreta. Uzalud, Avramović dva puta čini lične greške za 2+1. Prvo nad Dubljevićev posle njegovog ofanzivnog skoka, pa nad Vebom u prodoru. Tu je odbijen i drugi talas nešto bolje igre beogradskog tima.

Egzum se sa 22 poena najviše istakao kod Partizana. Panter je ubacio 14, dobar meč je odigrao Trifunović sa devet poena, šest skokova i tri asistencije.

Bojan Dubljević je za 18. minuta ubacio 20 poena, bez promašaja za dva (5/5), sa 2/4 za tri i 4/5 sa penala. Džejms Veb je blistao sa 17, a Kris Džouns je ubacio 13 poena.

Valensija ovom pobedom je na 10-10, Partizan na 9-11.

U narednom kolu rival crno-belih je Crvena zvezda. Domaćin je ekipa sa Malog Kalemegdana.

Kraj meča: Valensija – Partizan 89:81

Džouns pogađa uz faul Egzuma i zaključuje pobedu Valensije na 30 sekundi do kraja.

39′ Valensija – Partizan 86:81

Trojka Egzuma posle konfuznog napada Partizana. Veb sam kao duh u uglu uzvraća. Egzum zakucava za 86:81

38′ Valensija – Partizan 83:76

Nadmoćni Dubljević hvata promašaj Harpera i pogađa uz faul Avramovića. Egzum daje koš u prodoru. Novi faul Avramovića, Džejms Veb ostvaruje 2+1. Tajm-aut Obradovića.

37′ Valensija – Partizan 77:74

Partizan se opet vraća. Panter pogađa trojku za 75:72. Pradilja zakucava za Valensiju, a Smailagić promađuje težak šut za tri. Džouns u dva vezana napada domaćih proađuje dva otvorena šuta na levoj strani, za dva, pa ti. Anđušić potom ne pogađa šut za tri. Seriju promašaja i brze igre okončao je Ledej, poenima sa penala.

32′ Valensija – Partizan 72:63

Ferando otvara poslednju deonicu trojkom. Papapetru uzvraća, pa Smailagić beleži blokadu, trči u kontru i zakucava. Mumbru traži tajm-aut. Sudija Radović svira Lesoru ličnu u napadu, peta za Partizanovog centra.

Kraj treće četvrtine: Valensija – Partizan 69:58

Kajl Aleksander kucanjem vraća dvocifrenu prednost domaćinima. Anđušić pogađa dugu dvojku iz driblinga. Pradiljo potpuno sam pogađa trojku, a Prepelič čini faul nad Smailagićem, koji daje jedno od dva bacanja. Papapetru u građenju za skok odguruje Pradilju i poklanja dva penala rivalu, koji ih polovično koristi.

28′ Valensija – Partizan 63:55

Partizan nije iskoristio priliku da dođe na dva poena zaostatka. Panteru je u kontri pred košem iz ruku Radebo ukrao loptu i u narednom napadu Dubljević proigrava Veba za zakucavanje. Sledi odlična odbrana Valensije i kucanje Dubljevića u kontri.

25′ Valensija – Partizan 58:55

Panter i Naneli uspevaju da spuste na šest poena zaostatka, ali Dubljević kažnjava to što je ostavljen sam kao duh na trojci. Trifunović smelo pogađa treću trojku. Radebo izvlači Lesoru četvrti faul, Francuz besan odlazi na klupu. Na koševe Egzuma i Pantera, Veb i Džouns odgovaraju trojkama. Smailagić daje težak šut preko glave, pa parira Dubljeviću na pokušaju za tri. U narednom napadu Egzum daje trojku za minus pet. Valensija ne koristi napad, a Egzum sa penala nastavlja odličnu partiju.

Kraj prvog poluvremena: Valensija – Partizan 47:37

Uroš Trifunović u poslednjem minutu vezuje dve trojke iz ćoška i spušta Partizan sa minus 16 na zaostatak od 10 razlike. Radebo prodire, izvlači faul Pantera i pogađa oba bacanja. Lesor u poslednjoj sekundi pogađa ispod koša za konačnih 47:37 posle 20 minuta.

Valensija je uspela da neutrališe glavna oružja gostiju – Panterove šuteve, Egzumove prodore i Lesorove skokove. Igrači uloge ne pogađaju pouzdano šuteve za tri, već sporadično, sem Trifunovića u finišu.

Najefikasniji na obe strane je Dubljević sa 11 poena, prate ga od saigrača Radebo i Puerto sa devet poena.

Kod Partizana su Lesor i Egzum na vrhu liste strelaca sa po osam poena.

18′ Valensija – Partizan 43:29

Dubljević pravi ozbiljne probleme Lesoru, postiže poene pod košem i izvlači faul Francuzu spolja. Lesor već ima tri lične greške.

16′ Valensija – Partizan 34:25

Smailagić fauliran na skoku i sa penala dolazi do prvih poena. Napadačku krizu Valensije zaustavlja Veb trojkom. Harper promašuje otvorenu trojku. Obradović je sigurno jedva dočekao TV tajm-aut.

14′ Valensija – Partizan 31:23

Rejdebo sa četiri vezana poena otvara drugu deonicu i donosi dvocifrenu prednost Valensiji. Odgovara mu Egzum sa dva poena sa penala i trojkom iz ugla, koja je spustila na jednocifreni zaostatak. Australijanac dobrom odbranom izaziva izgubljenu loptu Džounsu, ali Partizan ne koristi nadolazeći napad jer se Lesoru svira faul u napadu. Egzum nastavlja da hrabro napada, izvlači faulove i niže poene sa penala.

Kraj prve četvrtine: Valensija – Partizan 27:18

Domaći tim se razigrao, nalaze otvorene šuteve, naročito za tri iz timske igre i protoka lopte. Partizan potpuno suprotno – ne nalaze se dobra rešenja, odbrana rivala je uvek spremna i na mestu, a retki otvoreni šutevi ne ulaze.

5′ Valensija – Partizan 9:11

Važno za Partizan, Panter je odmah raspoložen, pogodio je trojku uz faul u poslednjoj sekundi napada za 6:2. Lesor je zakucao pre i posle te solo akcije Pantera. Ono što ne valja je Dubljević koji sa pet poena ulazi u ritam. Avramović posle par loših poteza izlazi, menja ga Madar. Panter postiže i drugu trojku za prednost Partizana 11:9.

Utakmica je počela!

Prve petorke:

Valensija: Puerto, Ferando, Prepelič, Veb, Dubljević

Partizan: Avramović, Panter, Trifunović, Papapetru, Lesor

Stanje na tabeli

Oba tima su izjednačena sa 9-10. Grupa timova na plej-of granici im beži za jednu pobedu.

Prethodni duel

Valensija je pobedila u Beogradu posle velike drame i produžetka sa 100:96. Tada je Partizan bio u nizu lošijih rezultata. Situacija se promenila u redovima crno-belih.