Liga nacija: Velika pobeda fudbalera Srbije u Švedskoj!

Fudbaleri Srbije pobedili su Švedsku na gostovanju rezultatom 1:0 u trećem kolu Grupe 4 Lige B Lige nacija.

Srbija je upisala šesti bod u novoj sezoni Lige nacija, posle trijumfa nad Slovenijom i poraza od Norveške.

Ovo je, ujedno, prva pobeda „orlova“ nad Švedskom u prvom zvaničnom međusobnom susretu, a doneo ju je Luka Jović drugim golom u dve utakmice.

Izabranici Dragana Stojkovića su se osvajanjem nova tri boda učvrstili na drugom mestu Grupe 4, iza Norvežana koji imaju bod više.

„Orlovi“ su mnogo bolje ušli u meč od rivala i krenuli da stvaraju šanse veoma rano, a glavni odgovorni bio je Tadić koji je dirigovao sredinom terena.

Upošljavao je Tadić i Terzića na levom i Lazovića na desnom boku, ali su njihova ubacivanja bila minimalno nedovoljno neprecizna.

Iako je odbrana Srbije bila na nivou tokom većine prvog poluvremena, ali i celog meča, u 19. minutu su Šveđani imali kolosalnu šansu. Kleson je bio u šansi posle akcije iz auta na desnoj strani, ali je šutirao pored gola, nakon što se Milenković okliznuo.

tadic, dmitrovic4

Od tog trenutka ritam je opao i izabranici Janea Andersona su uspeli da umrtve igru, da bi povremeno uspevali da stvore i po koju polupriliku.

U međuvremenu se povredio Nilson, pa je morao da napusti meč, da bi u 43. minutu bila viđena najbolja prilika na meču do tog trenutka.

Milenković je ostao kratak posle centaršuta Tadića za koji centimetar, možda čak i milimetar, pa je Olsen ostao nesavladan i delovalo je kao da će se bez golova otići na pauzu…

A, onda – korner za „orlove“ izvodi Tadić, pronalazi Pavlovića na drugoj stativi, a on spušta loptu Joviću koji, iako okružen četvoricom, pronalazi prostor za udarac i matira Olsena za 1:0!

Dobru igru iz prvog poluvremena Srbija je prenela u drugo i odmah krenula ofanzivno, po drugi gol.

Pretili su „orlovi“ u nekoliko navrata, ali je Švedska uvek nekako uspevala da otkloni opasnost, najviše zbog toga što je fudbalerima Srbije nedostajalo jasnih rešenja u samoj završnici.

U 60. minutu Pavlović se kockao sa crvenim kartonom, pošto je oborio Klesona sa leđa, ali dobio samo žuti. Šveđani zatim sa slobodnjakom sa ivice šesnaesterca nisu uspeli ništa da urade.

orlovi56777

Posle 20 minuta velike ofanzive Srbije ušlo se, kao i u prvom poluvremenu, u nešto mirniji period utakmice.

Šveđani su uspeli da zaprete nekoliko puta, ali je Srbija i dalje bila ta koja je imala inicijativu.

Šanse su se stvarale, Radonjić je uneo potrebnu svežinu, Kostić je krenuo da preti po levom boku čim je ušao u igru, ali… Niko nije znao šta da uradi kako bi dao gol.

Na sreću po Srbiju gol nije bio neophodan pošto je rezultat bio 1:0, a Švedska nije bila preterano opasna, iako je u nekoliko navrata imala nimalo naivne napade.

„Orlovi“ su na kraju mirno sačuvali prednost i sačekali da sudija Viser odsvira kraj.

U drugom meču Grupe 4 B Lige Norveška i Slovenija odigrali su bez golova 0:0, pa posle tri kola Norvežani vode na tabeli sa sedam bodova, samo jedan više od Srbije, Švedska ima tri, a Slovenija bod.

U nedelju uveče Srbija gostuje Sloveniji, a Norveška je domaćin Švedskoj.

Ovako je protekao tok utakmice:

Kraj meča!

90. minut – Igraće se još tri minute nadoknade.

86. minut – Brani Olsen. Novi dobar prodor Radonjića, ali novi udarac direktno u Robina Olsena.

gudelj, orlovi444

84. minut – Još jedna šansa.
Kostić je probio po levom boku, ušao u kazneni, a onda dodao loptu Sergeju… U poslednjem času izbijaju Šveđani loptu u korner. Još jedna šansa odlazi u nepovrat.

82. minut – Slab udarac Kostića. Predriblao je Radonjić jednog igrača, onda spoljnom poslao loptu na drugi kraj terena ka Kostiću, a on je izkosa, sa nekih 16 metara, šutirao slabo, direktno u Olsena.

76. minut – Još dve izmene kod „orlova“. Lukić menja Jovića, a Stefan Mitrović ulazi umesto Pavlovića. Na drugoj strani u igri su Gudmunson i Forsberg, a izašli su Klesoni Olson.

75. minut – Sjajan potez Svanberga. Lepo se okrenuo Svanberg, a potom šutirao preko gola.

74. minut –  Švedska napada. Šveđani su lako došli do pozicije za šut, Augustinson je šutirao tik iznad prečke.

72. minut – Dobar napad, loš udarac Jovića. Kostić je prošao po strani, poslao loptu do Jovića, ali je napadač Reala loše šutirao – daleko iznad gola.

69. minut – Kajuste je pokušao. Odlično je probio, pa onda šutirao pravo u Dmitrovića.

orlovi54333

63. minut – Dve izmene kod „orlova“. Nemanja Radonjić menja Aleksu Terzića, a Filip Kostić ulazi umesto Darka Lazovića.

61. minut – Loš pokušaj Svanberga. Prvo je pogodio živi zid, a onda snažno i nekontrolisano poslao loptu na tribine.

60. minut – Pavlović se kockao sa crvenim. Greška fudbalera Srbije i odjedanput je Kleson došao u veliku šansu. Pavlović mu kliza sa leđa i obara ga, a sudija Viser mu daje samo žuti karton, iako je bilo elemenata i za najstrožu kaznu.

54. minut – „Orlovima“ potreban drugi gol. Iako je Srbija mnogo bolji rival večeras, pogotovo u nastavku, prednost od 1:0 nije dovoljna. Dosta prilika propuštaju naši fudbaleri, najviše zbog toga što nemaju ideju šta da urade u samoj završnici, kada već uđu u kazneni prostor rivala…

47. minut – Odmah preti Srbija. Sevnula je nova kontra Srbije preko levog boka i Alekse Terzića. Ima je dosta vremena da se namesti i centrira, ali je dobacio samo do protivničkog defanzivca.

Počelo je drugo poluvreme.

jović, orlovi8888

Kraj prvog poluvremena.

45+3 GOOOL!!! Jović! Srbija vodi! Kada su svi mislili da će uskoro biti kraj prvog poluvremena, Jović! I to ponovo, drugi meč zaredom. Tadić je izveo korner na drugu stativu, Pavlović je bio najviši i spustio loptu za Jovića, a on je hladnokrvno iskoristio šansu i pored četiri protivnika oko sebe matirao Olsena!

45. minut – Švedska umalo do gola. Kajuste ostaje sam maltene na petercu i šalje savršenu loptu za Klesona, ali se on ne snalazi najbolje. Sa oko pet metara je šutirao tik pored desne stative Dmitrovića.

43. minut – Najbolja šansa za Srbiju!. Tadić je zavrnuo loptu ka golu, Milenković nije uspeo da je zakači glavom, a onda je prošla tik pored stative.

orlovi, svedska333

Izvor: EPA-EFE/Jonas Ekstromer

41. minut – Već prva izmena. Defanzivac Nilson se povredio i ne može da nastavi meč. Menja ga fudbaler Hamarbija Kurtulus.

39. minut – Oštri startovi. Nekoliko oštrih startova na obe strane, žute kartone su dobili do sada Gudelj i Đuričić u ekipi Srbije, a Svanberg kod domaćina.

35. minut – Uigrana akcija, gola nema. Ređaju se prilike „orlova“. Centaršut na Jovića, koji glavom iza leđa spušta SMS-u, ali se on ne snalazi najbolje. Lepo uigrana akcija naših fudbalera, ali ništa od gola ponovo.

33. minut – Šansa za Jovića. Dobra akcija „orlova“, Jović je šutirao u padu, ali je izblokiran. Novi korner za Srbiju.

pavlovic, orlovi4444

30. minut – Dobra kontra Srbije. Odličan kontranapad Srbije, ali su Šveđani sustigli Filipa Đuričića u poslednjem trenutku.

29. minut – Gudelj „požuteo“. Nije bilo namerno, ali je protivnika udario kopačkom u glavu. Zbog toga prva javna opomena na meču i slobodan udarac sa oko 25 metara od gola Dmitrovića.

22. minut – Dva dobra napada Srbije. Još jedan dobar centaršut Lazovića, ali Jović ostaje zamalo kratak u vazdušnom duelu. Oko 30 sekundi kasnije Tadić probija odbranu po sredini, dodaje do Đuričića, ali on biva izguran u duelu i ostaje bez lopte.

orlovi333333

19. minut – Najbolja šansa na meču. Milenković se okliznuo, Svanberg je proigrao Kuasona, ali je ovaj loše zahvatio loptu pa nije bilo opasnosti za Dmitrovića.

14. minut – Nešto mirniji period. Uspeli su Šveđani da se odupru pritisku Srbije, pa sada imamo nešto sporiji ritam. I dalje značajno veći posed za naš nacionalni tim, preko 65 odsto. Ipak, i dalje nemamo šut u okvir gola.

9. minut – Odlična igra Srbije, Tadić diriguje. Kontra je krenula fenomenalnim dodavanjem Milinković-Savića, a onda je Srbija imala nekoliko šansi. Tadić je upošljavao Terzića i Lazovića, ali njihovi centaršutevi nisu pronalazili mete. I pored toga, dobra igra „orlova“ u prvih deset minuta.

4. minuta –  Dobar napad Srbije. Ušao je Lazović po desnom boku u kazneni rivala, ali mu je zamalo pobegla lopta pri driblingu pa su Šveđani otklonili opasnost.

Počeo je meč.

jovic, orlovi, svedska3

Poznati sastavi:

Švedska: Olsen – Anderson, Nilson, Ekdal, Avgustinson – Kajuste, Olson, Svanberg – Elanga, Kuason, Klason.

Srbija: Dmitrović – Milenković, Veljković, Pavlović – Lazović, Gudelj, Milinković-Savić, Terzić – Tadić, Đuričić – Jović.

Srbija je u prva dva kola osvojila četiri boda, pošto je prvo izgubila od Norveške (1:0), a onda pobedila Sloveniju (4:1).

Švedska je bila podjednako uspešna posle pobede nad Slovencima (2:0) i poraza od Norvežana (2:1).

Ovo je prvi zvanični duel ove dve reprezentacije posle dva prijateljska. Srbija je 2009. godine bila bolja sa 2:0, a Švedska 2012. sa 2:1.

U ovom meču neće biti Aleksandra Mitrovića zbog dva žuta kartona u prve dve runde.

Selektor Dragan Stojković Piksi kaže da Švedska može da napravi probleme svakoj selekciji, pa i našoj.

U duel na stadionu Frends arena u stokholmskom predgrađu Solni, selekcije Srbije i Švedske ulaze sa po tri osvojena boda iz prve dve utakmice.

Norveška je na čelu Grupe 4 sa maksimalnih šest bodova, dok je Slovenija poslednja bez bodova.